Jump to main content
Grade 8-9
Subject All Mathematics
Resource type Handbook/Resource guide, Lesson plan/Unit plan

About This Resource

This submission by Susie Grace, Ramona De Graaf, and Stephanie Watkins, includes an authentic hook (presented in the powerpoint) for the need to learn unit pricing. There are 3 activities. The first discovery activity takes quite a bit of preparation but the second main activity takes very little time to prepare. The prices are authentic, the pictures are authentic and the activity is lifelike for sure. Also, more than just unit pricing the main and supplementary activities also look at responsible buying. Why do you choose product X over product Y? Are you only considering the unit price?
Unit Pricing (Hook and 3 possible activities)

Keywords

Resource info